Indonesia

FULL LIST: Winners, Palanca Awards 2019

Rappler.com
FULL LIST: Winners, Palanca Awards 2019
56 writers win awards across 22 categories for the 69th edition of the prestigious literary contest

MANILA, Philippines – The awarding ceremony of the 69th Palanca Awards was held Friday, November 8 in Makati.

This year, 56 writers took home awards across 22 categories in the prestigious literary contest.

This year’s awards included the bi-annual Novel and Nobela categories, and a Hall of Fame award.

The ceremonies saw the posthumous awarding of Milagros Palanca-Furer, the proponent of the Carlos Palanca Memorial Awards for Literature. She was instrumental in helping spur creative writing in the country and is being rightfully recognized for her unwavering dedication to the interest of the Filipino writer.

Writer and educator Cristina Pantoja-Hildalgo, who was chosen as the night’s guest speaker, was also conferred the Gawad Dangal ng Lahi award, a special honorary citation.

The awards are named after businessman and philanthropist Don Carlos Palanca Sr and seeks to “cultivate Philippine Literature by providing incentives for writers and serving as a treasury of these literary gems.”

Here is the full list of winners:

 

KABATAAN DIVISION

KABATAAN SANAYSAY 

1st Prize

Marielle M. Calicdan

Echo Mula Sa Gatilyo

2nd Prize

Mark Andy Pedere

Sa Pilang Salungat sa Manghuhula at Bolang Kristal

3rd Prize

Adrian Pete Medina Pregonir

Noon Akto-o He’n Fa Gali Em (May Katotohanan pa pala)

KABATAAN ESSAY 

1st Prize

Enrico Miguel Pe Aguirre Perez

Thoughts on Eden

2nd Prize

Criscela Ysabelle A. Racelis

Before You Click

3rd Prize

Ann Jeline R. Pablo

The Naught of What-is, What-ifs, and Whats-not

 

FILIPINO DIVISION

MAIKLING KUWENTO 

1st Prize

Eros S. Atalia

Si Etot

2nd Prize

Benjamin Joshua L. Gutierrez

Dahil Wala Kaming Tubig

3rd Prize

Allan Alberto N. Derain

Hilaw at Luto sa Bangkete ni Kapitan Gimo

MAIKLING KUWENTONG PAMBATA 

1st Prize

Luis P. Gatmaitan, M.D.

Maselan ang Tanong ng Batang si Usman

2nd Prize

Victoria Estrella C. Bravo

Ako ang Kuya

3rd Prize

Jacqueline V. Franquelli

Anak ng Tinapay

SANAYSAY 

1st Prize

Marianne Mixkaela Z. Villalon

Form & Content: Sandata sa Panahon ng Disimpormasyon at War on Drugs

2nd Prize

Wilfredo O. Pascual Jr.

Sumasaiyo

3rd Prize

Reson A. Gregorio

Wala sa Langit si Hesus

TULA 

1st Prize

Lamberto E. Antonio

Turno Kung Nokturno at iba pang Tiyempo ng Rilyebo sa Pagberso

2nd Prize

Ralph Lorenz G. Fonte, M.D.

Ang Wika ng Dagat ay Layo

3rd Prize

Allan John Andres

Yaong Hindi Maaaring Hawakan nang Buo

TULA PARA SA MGA BATA 

1st Prize

WALANG NAGWAGI

 

2nd Prize

John Romeo L. Venturero

Ganito sa Pabrika

3rd Prize

German Villanueva Gervacio

Ang Totoo Raya, ang Ulan ay Luha ng Bituin

DULANG MAY ISANG YUGTO 

1st Prize

WALANG NAGWAGI

 

2nd Prize

Chona M. Fernando

Beach House

3rd Prize

Bridgette Ann M. Rebuca

Transient Lovers

DULANG GANAP ANG HABA 

1st Prize

Dustin Edward D. Celestino

Ang Duyan ng Magiting

2nd Prize

Mario L. Mendez, Jr.

Ang Huling Mambabatok

3rd Prize

Bonifacio P. Ilagan

Junix at Maricel

DULANG PAMPELIKULA 

1st Prize

Mary Honeylyn Joy E. Alipio

Teatro Pacifico

2nd Prize

Jaymar Santos Castro

Angkas

3rd Prize

Rodolfo C. Vera

Nana Rosa

 

REGIONAL DIVISION

SHORT STORY-CEBUANO

1st Prize

Roehl Joseph A. Dazo

Binignit

2nd Prize

Januar E. Yap

Ang Haya ni Tasyo

3rd Prize

Jondy M. Arpilleda

Armas

 

 

 

SHORT STORY-HILIGAYNON 

1st Prize

Alice Tan Gonzales

Si Ena sa Kasisidmon

2nd Prize

Ritchie D. Pagunsan

Pakutkot

3rd Prize

Anthony B. Capirayan

Ang mga Retrato sang Dalaga

SHORT STORY-ILOKANO 

1st Prize

Edison B. Tobias

El Quinto

2nd Prize

Daniel L. Nesperos

Ti Kayo

3rd Prize

Remedios S. Tabelisma-Aguillon

Naisangsangayan a Sangaili

 

ENGLISH DIVISION 

SHORT STORY

1st Prize

Kathleen Osias

James Machine

2nd Prize

Rayjinar Anne Marie de Guia Salcedo

Death for Serafina

3rd Prize

Adrian Carl M. Pescador

Neon Blindness

SHORT STORY FOR CHILDREN 

1st Prize

Juanita Roxas Singer

Pretty Peach and The Color-Matching Kaleidoscope

2nd Prize

Victoria Estrella C. Bravo

Hair

3rd Prize

Daisy Ruth Oñate Sohne

The Accidental Adventure of Bubalus Bubalis

ESSAY  

1st Prize

Jocelyn G. Nicolas

The Age of the Missing

2nd Prize

Josephine V. Roque

Ashfall

3rd Prize

Michaela Sarah De Leon

Call Me A Book “Editor,” I Dare You

POETRY 

1st Prize

Regine Miren D. Cabato

Notes from the Field

2nd Prize

Rodrigo V. Dela Peña Jr.

Pentimento

3rd Prize

Alvin Dela Serna Lopez

Departures

POETRY WRITTEN FOR CHILDREN 

1st Prize

NO WINNER

 

2nd Prize

NO WINNER

 

3rd Prize

Mia A. Buenaventura

What Magical Fur is This? And Other Poems

ONE-ACT PLAY 

1st Prize

Peter Zaragoza Mayshle

Dolorosa

2nd Prize

Adrian Carl M. Pescador

Daddy Complex

3rd Prize

Maria Amparo Nolasco Warren

The Root of all Magic

FULL-LENGTH PLAY 

1st Prize

Justin Michael A. Naniong

Changelings

2nd Prize

Rolando S. Salvaña

Mercy Country

3rd Prize

Lito Casaje

Theoria Republica

NOVEL

Grand Prize

Reine Arcache Melvin

The Betrayed

NOBELA

Grand Prize

Jerking Guzman Pingol

Agaw-anino

– Rappler.com

Add a comment

Sort by

There are no comments yet. Add your comment to start the conversation.