2022 Philippine Elections

LIST: Who is running for district representatives in the 2022 Philippine elections?

Rappler
LIST: Who is running for district representatives in the 2022 Philippine elections?
There will be 253 legislative district seats up for grabs in the 2022 elections. Bookmark and refresh this page for the latest information.

Election season reached a new peak as political aspirants file their certificates of candidacies (COC) beginning Friday, October 1. 

Who will be running for congressional district representatives in the coming May 2022 polls? 

Members of the House of Representatives play a big role in the legislative process. They are responsible for creating bills and resolutions that will govern the lives of Filipinos. They are also the ones to review the budget proposed by the executive department and create the general appropriations bill, among other duties.

(READ: Powers and Duties: District Representative, Party List Representative in the Philippines)

District representatives serve for three years per term and can be elected for a maximum of three terms.

There will be 253 legislative district seats up for grabs in the 2022 elections.

Rappler collates individuals who file their COCs from October 1 to October 8, 2021. Bookmark and refresh this page for the latest information. 

We will post here the official list of candidates once the Comelec makes it available in November 2021.

(READ: #PHVote Guides: When does a politician become a candidate?)


METRO MANILA

Manila
  • Fourth district
    • Edward Maceda
  • Sixth district
    • Bienvenido “Benny” Abante Jr.
Quezon City
  • First district
    • Arjo Atayde 
    • Onyx Crisologo
  • Second district
    • Ralph Tulfo
  • Third district
    • Franz Pumaren
  • Fourth district
    • Joseph “Jopet” Sison
    •  Jesus “Bong” Suntay
  • Fifth district
    • Patrick Michael Vargas
    • Mary Ann Susano
Muntinlupa City
  • Lone district
    • Jimmy Fresnedi
Malabon City
  • Lone district
    • Ricky Sandoval
Pasig City
  • Lone district
    • Ricky Eusebio
    • Roman Romulo
Las Piñas City
  • Lone district
    • Camille Villar
Valenzuela City
  • First district
    • Rex Gatchalian
  • Second district
    • Magi Gunigundo
  • Third district
    • Eric Martinez
Caloocan City
  • First district
    • Oscar Oca Malapitan
  • Second district
    • Mitch Cajayon
    • Dale “Along” Malapitan
Pasay City
  • Lone district
    • Antonino Calixto
TAGUIG-PATEROS
  • Ricardo ‘Ading’ Cruz Jr.
Parañaque City
  • First district
    • Edwin Olivarez
  • Second district
    • Gus Tambunting

LUZON

Baguio City
  • Lone district
    • Marques Go
Bataan
  • First district
    • Geraldine Roman
  • Second district
    • Abet Garcia
  • Third district
    • Maria Angela “Gila” Garcia
Ilocos Sur
  • First district
    • Ronald Singson
    • Deogracias Victor Savellano
  • Second district
    • Kristine Singson
Ilocos Norte
  • First district
    • Sandro Marcos
    • Ria Christina Fariñas (PDP-Laban)
  • Second district
    • Angelo Marcos Barba
Isabela
  • First district
    • Antonio ‘Tonypet’ Albano
Cagayan
  • Lone district
    • Luisa Banti Cuaresma
Cagayan
  • First district
    • Katrina Ponce-Enrile (Lakas CMD)
  • Third district
    •  Joseph “Jojo Pulsar” Lasam Lara (PDP-Laban)
Pangasinan
  • First district
    • Oscar Orbos (Nacionalista)
    • Art Celeste (Aksyon Demokratiko)
  • Second district
    • Jumel Espino (PDP-Laban)
    • Mark Cojuangco (NPC)
    • Butch Merrera Jr. (Partido Pederal ng Maharlika)
  • Third district
    • Rachel Arenas (PDP-Laban)
    • Teodoro Perez Cabral (Partido Pederal ng Maharlika)
    • Generoso Mamaril (Partido Pilipino sa Pagbabago)
  • Fourth district
    • Christopher de Venecia (Lakas-CMD)
    • Emmanuel De Guzman (PDP-Laban)
    • Alvin Alipio (Independent)
  • Fifth district
    • Ramon Guico Jr. (Lakas-CMD)
    • Niño Arboleda (PDP-Laban)
Zambales
  • First district
    • Mitos Magsaysay
  • Second district
    • Amor D. Deloso 
Bulacan
  • First district
    •  Jose Antonio Sy-Alvarado
  • Second district
    • Tina Pancho
  • Sixth district
    • Kaye Martinez
Pampanga
  • First district
    • Carmelo “Jon” Lazatin II
  • Second district
    • Gloria Macapagal Arroyo
  • Third district
    • Aurelio “Dong” Gonzales Jr.
  • Fourth district
    • Anna York Bondoc-Sagum 
Nueva Ecija
  • First district
    • Rommel Padilla (PDP-Laban)
    • Mikaela Angela “Mika” Suansing (Unang Sigaw-Partido ng Pagbabago)
    • Alexander Balutan (Reform PH-People’s Party)
  • Second district
    • Danilo Malanda (Maharlika People’s Party)
    • Joseph Gilbert Violago (National Unity Party)
    • Joselito Violago (Independent)
    • Edgardo Garcia (Aksyon Demokratiko)
  • Third district
    • Czarina Umali (Unang Sigaw-Partido ng Pagbabago)
    • Rosanna “Ria” Vergara (PDP-Laban)
  • Fourth district
    • Emerson “Emeng” Pascual (PDP-Laban)
    • Maricel Natividad-Nagaño (Unang Sigaw-Partido ng Pagbabago)
Albay
  • Second district
    •  Joey Salceda
  • Third district
    • Fernando Cabredo 
Rizal
  • First district
    • Jack Duavit
  • Second district
    • Emigdio “Dino” Tanjuatco III
  • Third district
    • Jose Arturo “Jojo” Garcia
    • Cristina “Tina” Diaz
  • Fourth district
    • Victor Neri
    • Isidro “Jun” Roriguez Jr.
Catanduanes
  • Lone district
    • Hector Sanchez
Camarines Sur
  • Third district
    • Gabriel Bordado
    • Jose Anselmo Cadiz
Cavite
  • First district
    • Ramon “Jolo” Revilla III
    • Paul Plaridel Abaya (Liberal Party)
  • Second district
    • Lani Mercado Revilla
    • Jose Herminio Japson (Independent)
  • Third district
    • Adrian Jay “AJ” Advincula
  • Fourth district
    • Elpidio “Pidi” Barzaga Jr.
    • Osmundo Calupad (Independent)
  • Fifth district
    • Roy Loyola
  • Sixth district
    • Antonio Ferrer
  • Seventh district
    •  Jesus Crispin “Boying” Remulla
  • Eighth district
    • Agnes Tolentino
    • Allen Par
Laguna
  • First district
    • Dave Almarinez
Batangas
  • First district
    • Gerry Manalo
    • Eric Buhain
    • Lisa Ermita
  • Second district
    • Jinky “Bitrics” Luisto
    • Reina Abu
  • Third district
    • Ma. Theresa “Maitet” V. Collantes
  • Fourt district
    • Lianda Bolilia
  • Fifth district
    • Marvey Mariño
  • Sixth district
    • Ralph Recto
Palawan
  • First district
    • Antonio Alvarez
    • Rica Reyes
Benguet
  • Lone district
    • Eric Go Yap (United Benguet Party)
Mountain Province
  • Lone district
    • Jupiter Rodriguez

VISAYAS

Antique
  • Lone district
    • Antonio “AA” Legarda Jr.
    • Paolo Javier (PDP-Laban)
    • Abdiel Dan Fajardo
Aklan
  • First district
    • Harry C. Sucgang
  • Second district
    • Teodorico “Nonong” Haresco Jr.
Bohol
  • First district
    • Edgar Chatto
  • Third district
    • Kat-Kat Lim
    • Roger Cadorniga
    • Kristine Alexie Tutor
Bacolod
  • Lone district
    • Greg Gasataya
Iloilo City
  • Lone district
    • Julienne Baronda  (National Unity Party)
    •  Jose Espinosa III (Nacionalista Party)
    • Rudy Bantolo (Independent)
    • Pascual Espinosa Jr. (Independent)
Iloilo
  • First district
    • Janette Garin (National Unity Party)
  • Third district
    •  Lorenz Defensor
  • Fourth district
    •  Ferjenel Biron
  • Fifth district
    • Raul Tupas
    • Niel “Jun-jun” Tupas Jr. (Liberal Party)
Leyte
  • First district
    • Martin Romualdez
  • Second district
    • Lolita Karen Javier
  • Fourth district
    • Gregorio “Goyo” Larrazabal
    • Richard Gomez
  • Fifth district
    • Carl Cari 
Southern Leyte
  • Lone district
    • Roger “Oging” Mercado
Eastern Samar
  • Lone district
    • Fe Abunda
Guimaras
  • Lone district
    • Lucille Ledesma-Nava
Negros Occidental
  • First district
    • Gerardo Valmayor 
  • Third district
    •  Jose Francisco “Kiko” Benitez
  • Fourth district
    • Juliet Marie Ferrer (National Unity Party-United Negros Alliance)
  • Fifth district
    • Marilou Arroyo Lesaca
  • Sixth district
    • Mercedes “Cheding” Alvarez (Nationalist People’s Coalition-Love Negros)
Cebu City
  • First district
    • Richard Yap
    • Cutie del Mar
  • Second district
    •  Tomas “Tommy” Osmeña
Cebu
  • First district
    • Samsam Gullas
  • Third district
    • Pablo John Garcia (National Unity Party and the One Cebu Party)
  • Fourth district
    • Janice Salimbangon
  • Fifth district
    • Duke Frasco
  • Sixth district
    • Daphne “SL” Lagon
Negros Oriental
  • First district
    • Jocelyn Sy-Limkaichong
  • Second district
    • George Arnaiz 
    • Manuel “Chiquiting” Sagarbarria

MINDANAO

Camiguin
  • Lone district
    • Jurdin Jesus “JJ” Romualdo
Misamis Oriental
  • Second district
    • Yevgeny “Bambi” Emano (Padayon Pilipino)
    • Julio Uy
Agusan del Norte
  • First district
    • Ronel Azarcon
Bukidnon
  • First district
    • Nereus “Neric” Acosta
  • Third district
    •  Jose Maria “Joe” Zubiri
Cotabato
  • Third district
    • Samantha Taliño Santos
Cagayan de Oro
  • Second district
    • Rufus Rodriguez 
Davao City
  • First district
    • Jamal Kanan
    • Paolo Duterte
    • Mags Maglana
  • Second district
    • Danilo Dayanghirang
  • Third district
    • Isidro Ungab
Davao del Norte
  • First district
    • Pantaleon “Bebot” Alvarez
Davao Oriental
  • First district
    • Nelson Dayanghirang
General Santos City
  • Lone district
    • Ronnel Rivera
Basilan
  • Lone district
    • Mujiv S. Hataman
Lanao del Sur
  • First district
    • Ziaur-Rahman “Zia” Adiong
    • Maula Fatani Abdul Malik
  • Second district
    • Yasser Alonto Balindong
    • Farouk “Froxy” Macarambon Jr. (Aksyon Demokratiko-Ummah Party)
Sarangani
  • Lone district
    • Steve Solon
Surigao del Sur
  • Second district
    • Johnny Pimentel
Zamboanga City
  • First district
    • Isabelle Climaco 
Zamboanga Sibugay
  • First district
    • Ma. Florence Cabilao Yambao
    • Wilter Palma
  • Second district
    • Tata Ramiso Eudela
    • Eldwin Alibutdan

– Rappler.com