2022 Philippine Elections

LIST: Who is running in Samar in the 2022 Philippine elections?

Rappler
LIST: Who is running in Samar in the 2022 Philippine elections?
They are running in 2 congressional districts, 2 cities, and 24 municipalities

Political aspirants in 81 provinces filed their certificates of candidacies October 1-8.

In Samar, they are running in 2 congressional districts, 2 cities, and 24 municipalities.

Who will be running for elective positions in Samar in the coming May 2022 polls? 

This page has been updated to reflect the Commission on Elections’ tentative list “based on the initial evaluation of the Certificates of Nomination, Certificates of Candidacy and Certificates of Nomination and Acceptance.”

The Comelec says “the contents of the list…are subject to change as a result of any further evaluation or resolution” of the commission en banc.

For Governor

  • Billy Golden (Independent)
  • Ronald Paldez (Independent)
  • Sharee Ann Tan (Nacionalista Party or NP)
  • Gemma Zosa (National Unity Party or NUP)

For Vice Governor

  • Arnold Tan (NP)
  • Alma Uy-Lampasa (Liberal Party or LP)

For Board Member

First District
  • Edward James Clemens (NP)
  • Lydia de Los Reyes (NP)
  • Alan Diomangay (NP)
  • Alex Gelera (Aksyon Demokratiko)
  • Angelica Gomez (LP)
  • Anecio Guades (NP)
  • Julius Mancol (LP)
  • Emmelly “Milay” Olaje (NP)
  • Regina “Ina” Rabuya (LP)
  • Alfredo “Fred” Serrano Jr. (NUP)
Second District
  • Fe Arcales (NP)
  • Beethoven “Bembot” Bermejo (NP)
  • Dionesio “Joecal” Calderon (LP)
  • Ma. Elpa Estorninos-De Jesus (NP)
  • Jocelyn “Joyce” Lim (Independent)
  • Lorigen “Iyang” Mejes (LP)
  • Luzviminda “Bebot” Nacario (NP)
  • Edgar Navales (NUP)
  • Edwin Panican (Independent)
  • Nanette “Neng Neng” Sabenecio (NP)
  • Marcialito “GMF Buboy” Torres Sr. (NUP)
  • Jason Ty (Independent)

For congressional representative

First District
  • Edgar Mary Sarmiento (NUP)
  • Stephen James “Jimboy” Tan (NP)
Second District
  • Alvin Abejuela (NUP)
  • Reynolds Michael Tan (NP)

Cities and municipalities

Calbayog City

For Mayor
  • Diego “Mayor-Diego” Rivera (PDP-Laban)
  • Raymund “Monmon” Uy (NP)
For Vice Mayor
  • Julius Clarence Aquino (PDP-Laban)
  • Rex Daguman (NPC)
  • Emilio Icayan Jr. (Independent)

Calbiga

For Mayor
  • Red Nacario (NP)
  • Rizalito “Lito” Tan (NUP)
For Vice Mayor
  • Eva Labro-Castillo (NP)
  • Gilda Marino (NUP)
For Councilor
  • Miguel “Bong” Abaigar Jr. (NUP)
  • Andrew Abelido (NP)
  • David Bacsal (Aksyon Demokratiko)
  • Loidaflor Balundo (NUP)
  • Dionel Baysa (NP)
  • Raymond Bordo (NP)
  • Ryan Chan (Aksyon Demokratiko)
  • Marlon Costo (Aksyon Demokratiko)
  • Virginia “Virgie” Jabonete (NUP)
  • Jose “Pempe” Lumaad (NP)
  • Cecilio Marino (NUP)
  • Sandra Matrona “Rona” Mutia (NP)
  • Melchor “Macho” Nacario Jr. (NP)
  • Ma. Magina “Gina” Ocenar (NP)
  • Mary Ann “Meann” Yadao (NP)

Catbalogan City (Capital)

For Mayor
  • Mariano Lipayon Jr. (People’s Reform Party or PRP)
  • Basilio Ramos (Independent)
  • Benjamin Rosales (Independent)
  • Dexter Uy (NP)
For Vice Mayor
  • Christian Jay Jalayahay (Independent)
  • Coefredo “Tekwa” Uy (NP)
For Councilor
  • Renell Francis “Isko” Aquino (NP)
  • Antonio Bolastig IV (NP)
  • Vicente Esteban “Master” Dacaynos (NP)
  • Ma. Jenny “Jem” Gabon (NP)
  • John James Honrales (NP)
  • Romano “Bing” Ilagan (Independent)
  • Mark Ivan Ilagan (NP)
  • Melanie “Lani” Macabare (NP)
  • Michael Mackinly (LP)
  • Emmanuel “Mor” Morada (Independent)
  • Carmelo “Engr. Melvin” Perez (NP)
  • Jason Marc Perez (Independent)
  • Josephine “Epin” Pescos (NP)
  • Ariston “Aris” Tenoria (Promdi)
  • Stephany “Step” Uy-Tan (NP)

Paranas

For Mayor
  • Eunice Babalcon (NP)
  • Oscar Cadiz (Promdi)
For Vice Mayor
  • Clarita Abawag (Promdi)
  • Yolanda Tan (NP)
For Councilor
  • Carlos “Caloy” Aban (NP)
  • Filibrico Abawag (Promdi)
  • Rogelio Agbon (Promdi)
  • Cipriano “Cipring” Araza (NP)
  • Felix Babalcon III (NP)
  • Reynante “Rey” Babatio (Independent)
  • Edgardo Cabandon (Promdi)
  • Omar Cabangunay (NP)
  • Mark Kevin Cadiz (Promdi)
  • Roy Cajefe (Promdi)
  • Felix “Dondon” Cerdeña Jr. (NP)
  • Paul Anthony “Pol” Enguerra (NP)
  • Agaton “Bang-Bang” Gabon II (NP)
  • Santiago “Jojo” Gabon Jr. (Promdi)
  • Loreta Labong (Independent)
  • Judy Labrague (Promdi)
  • Pablo Nacar Jr. (Promdi)
  • Ebel “Pectoy” Obor (NP)

We will post the official list of candidates once the Commission on Elections makes it available. 

– Rappler.com