Live Blog: Reactions to Oscars 2013 nominations

Rappler.com
Fans react to the nominees just announced

WHO WILL BRING THE ACADEMY AWARD HOME? We will find out on February 24. Image from Facebook

MANILA, Philippines – On January 10, Seth Macfarlane and Emma Stone announced the nominees for this year’s Academy Awards.

Here is the complete list:

1. Best Director:

  • Ang Lee – Life of Pi
  • Michael Haneke – Amour
  • Steven Spielberg – Lincoln
  • David O Russell – Silver Linings Playbook
  • Behn Zeitlin – Beasts of the Southern Wild

2. Best Picture:

  • Beast of the Southern Wild
  • Zero Dark Thirty
  • Amour
  • Argo
  • Life of Pi
  • Les Miserables
  • Lincoln
  • Silver Linings Playbook
  • Django Unchained

3. Best Actress:

  • Jessica Chastain – Zero Dark Thirty
  • Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook
  • Emmanuelle Riva – Amour
  • Quvenzhané Wallis – Beasts of the Southern Wild
  • Naomi Watts – The Impossible

4. Best Actor:

  • Bradley Cooper – Silver Linings Playbook
  • Daniel Day Lewis – Lincoln
  • Hugh Jackman – Les Miserables
  • Joaquin Phoenix – The Master
  • Denzel Washington – Flight

5. Best Supporting Actor:

  • Philip Seymour Hoffman – The Master
  • Robert de Niro – Silver Linings Playbook
  • Alan Arkin – Argo
  • Tommy Lee Jones – Lincoln
  • Christoph Waltz – Django Unchained

6. Best Supporting Actress:

  • Sally Field – Lincoln
  • Anne Hathaway – Les Miserables
  • Jacki Weaver – Silver Linings Playbook
  • Helen Hunt – The Sessions
  • Amy Adams – The Master

7. Best Animated Feature Film:

  • Frankenweenie
  • The Pirates! Band of Misfits
  • Wreck It Ralph
  • ParaNorman
  • Brave

8. Best Cinematography:

  • Django Unchained – Robert Richardson
  • Anna Karenina – Seamus McGarvey
  • Lincoln – Janusz Kaminski
  • Life of Pi – Claudio Miranda
  • Skyfall – Roger Deakins

9. Best Costume Design:

  • Anna Karenina – Jacqueline Durran
  • Les Miserables – Paco Delgado
  • Lincoln – Joanna Johnston
  • Mirror Mirror – Eiko Ishioka
  • Snow White and the Huntsman – Colleen Atwood

10. Best Documentary Feature:

  • 5 Broken Cameras – Emad Burnat and Guy Davidi
  • The Gatekeepers – Nominees to be determined
  • How to Survive a Plague – Nominees to be determined
  • The Invisible War – Nominees to be determined
  • Searching for Sugar Man – Nominees to be determined

11. Best Documentary Short Subject:

  • Inocente – Sean Fine and Andrea Nix Fine
  • Kings Point – Sari Gilman and Jedd Wider
  • Mondays at Racine – Cynthia Wade and Robin Honan
  • Open Heart – Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
  • Redemption – Jon Alpert and Matthew O’Neill

12. Best Film Editing:

  • Argo – William Goldenberg
  • Life of Pi – Tim Squyres
  • Lincoln – Michael Kahn
  • Silver Linings Playbook – Jay Cassidy and Crispin Struthers
  • Zero Dark Thirty – Dylan Tichenor and William Goldenberg

13. Best Foreign Language Film

  • Amour
  • NO
  • War Witch
  • A Royal Affair
  • Kon Tiki

14. Best Makeup:

  • Hitchcock – Howard Berger, Peter Montagna, and Martin Samuel
  • The Hobbit: An Unexpected Journey – Peter Swords King, Rick Findlater, and Tami Lane
  • Les Misérables – Lisa Westcott and Julie Dartnell

15. Best Original Score (Music):

  • Anna Karenina – Dario Marianelli
  • Argo – Alexandre Desplat
  • Life of Pi – Mychael Danna
  • Lincoln – John Williams
  • Skyfall – Thomas Newman

16. Best Original Song (Music):

  • Before My Time – Chasing Ice, Music and Lyric by J. Ralph
  • Pi’s Lullaby – Life of Pi, Music by Mychael Danna; Lyric by Bombay Jayashri
  • Suddenly – Les Miserables, Music by Claude-Michel Schönberg; Lyric by Herbert Kretzmer and Alain Boublils
  • Everybody Needs a Best Friend – Ted, Music by Walter Murphy; Lyric by Seth MacFarlane
  • Skyfall – Skyfall, Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth

17. Best Animated Short Film:

  • Adam and Dog – Minkyu Lee
  • Fresh Guacamole – PES
  • Head over Heels – Timothy Reckart and Fodhla Cronin O’Reilly
  • Maggie Simpson in “The Longest Daycare” – David Silverman
  • Paperman – John Kahrs

18. Best Production Design:

  • Anna Karenina – Sarah Greenwood (Production Design); Katie Spencer (Set Decoration)
  • The Hobbit: An Unexpected Journey – Dan Hennah (Production Design); Ra Vincent and Simon Bright (Set Decoration)
  • Les Misérables – Eve Stewart (Production Design); Anna Lynch-Robinson (Set Decoration)
  • Life of Pi – David Gropman (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  • Lincoln – Rick Carter (Production Design); Jim Erickson (Set Decoration)

19. Best Live Action Short Film:

  • Asad – Bryan Buckley and Mino Jarjoura
  • Buzkashi Boys – Sam French and Ariel Nasr
  • Curfew – Shawn Christensen
  • Death of a Shadow (Dood van een Schaduw) – Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
  • Henry – Yan England

20. Best Sound Editing:

  • Argo – Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
  • Django Unchained – Wylie Stateman
  • Life of Pi – Eugene Gearty and Philip Stockton
  • Skyfall – Per Hallberg and Karen Baker Landers
  • Zero Dark Thirty – Paul N.J. Ottosson

21. Best Sound Mixing:

  • Argo – John Reitz, Gregg Rudloff, and Jose Antonio Garcia
  • Les Misérables – Andy Nelson, Mark Paterson, and Simon Hayes
  • Life of Pi -Ron Bartlett, D.M. Hemphill, and Drew Kunin
  • Lincoln – Andy Nelson, Gary Rydstrom, and Ronald Judkins
  • Skyfall – Scott Millan, Greg P. Russell, and Stuart Wilson

22. Best Visual Effects:

  • The Hobbit: An Unexpected Journey – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and R. Christopher White
  • Life of Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer, and Donald R. Elliott
  • Marvel’s The Avengers – Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, and Dan Sudick
  • Prometheus – Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, and Martin Hill
  • Snow White and the Huntsman – Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould, and Michael Dawson

23. Best Adapted Screenplay (Writing):

  • Lucy Alibar and Benh Zeitlin – Beasts of the Southern Wild
  • Chris Terrio – Argo
  • Tony Kushner – Lincoln
  • David O’Russell – Silver Linings Playbook
  • David Magee – Life of Pi

24. Best Original Screenplay (Writing):

  • John Gatins – Flight
  • Mark Boal – Zero Dark Thirty
  • Django Unchained – Quentin Tarantino
  • Moonrise Kingdom – Wes Anderson and Roman Coppola
  • Amour – Michael Haneke

Fans react to the nominations. Check out the live blog from ScribbleLive:

CLICK HERE FOR THE FULL LIVE BLOG

The winners will be announced on February 24. Seth Macfarlane will host this year’s show.

What are YOUR thoughts on the nominees? Tell us by posting your comments below. – Rappler.com

Add a comment

Sort by

There are no comments yet. Add your comment to start the conversation.