2022 Philippine Elections

LIST: Which party-list groups are running in the 2022 Philippine elections?

Rappler
LIST: Which party-list groups are running in the 2022 Philippine elections?
(5th UPDATE) Political parties and sectoral organizations will vie for 63 slots for representatives in the upcoming 19th Congress. Bookmark and refresh this page for the latest information.

Election season reached a new peak as political aspirants start to file their respective certificates on Friday, October 1. 

Which party-list groups are running in the May 2022 elections? Who are their nominees for coveted spots in the House of Representatives?

Aspirants will vie for 63 slots for party-list representatives in the upcoming 19th Congress.

Party-list representatives engage in the legislative process and are expected to represent the interests of their sector or party in creating bills and resolutions. They serve for three years per term and can be nominated by the elected group for a maximum of three consecutive terms.

(READ: Powers and Duties: District Representative, Party List Representative in the Philippines)

Rappler collates the parties filing their certificates of nomination and acceptance (CONA) from October 1 to October 8, 2021. Bookmark and refresh this page for the latest information. 

As of October 8, 5:00 pm, 270 party-list groups have filed their CONA.

We will post here the official list of candidates once the Comelec makes it available in November 2021.

(READ: #PHVote Guides: When does a politician become a candidate?)


OCTOBER 1

AGAP

Full name: Agricultural Sector Alliance of the Philippines
Sector/Region represented: Farmers and fisherfolks

Nominees:

  • First nominee: Nicanor Briones
  • Second nominee: Lala Sotto

KABAYAN PARTY-LIST

Full name: Kabalikat ng Mamamayan
Sector/Region represented: Multi-sectoral

Nominees:

  • First nominee: Jonathan David “Jondi” Flavier
  • Second nominee: Ron Salo
  • Third nominee: Paul Hernandez
  • Fourth nominee: Richard Mata
  • Fifth nominee: Noemie Bustamante

AN WARAY

Sector/Region represented: Visayas


DIWA

Full name: Democratic Independent Workers’ Association
Sector/Region represented: Labor


PPP

Full name: Pilipinas Para sa Pinoy
Sector/Region represented: Multi-sector


ALONA

Full name: Alliance of Organizations, Networks and Associations of the Philippines
Sector/Region represented: Poverty Reduction and Urban/Rural Concerns


TODA

Full name: Towards Development and Action
Sector/Region represented: Transportation


CANCER

Full name: Cancer Party-list
Sector/Region represented: Cancer patients

Nominees:

  • First nominee: Dario “Jun” Lapada Jr.
  • Second nominee: Cath Ronquillo

People’s Volunteer Against Illegal Drugs

Sector/Region represented: Anti-illegal drugs advocates

Nominees:

  • Rodrigo Bonifacio
  • Arvin Elgario
  • Blaise Badar
  • Manuel Serra Jr.

ACT-CIS

Full name: Anti-Crime and Terrorism Community Involvement and Support, Inc.
Sector/Region represented: Public safety and security


MARINO

Full name: Marino Samahan ng mga Seaman, Inc.
Sector/Region represented: Seafarers


1PACMAN

Full name: One Patriotic Coalition of Marginalized Nationals
Sector/Region represented: Multi-sectoral


AKO TANOD

Full name: AKO TANOD
Sector/Region represented: Public safety and security


ANG PROBINSYANO

Full name: Alyansa ng mga Mamamayang Probinsyano
Sector/Region represented: Poverty reduction and urban/rural concerns

Nominees:

  • First nominee: Alfred Delos Santos
  • Second nominee: Carolyn Lapid
  • Third nominee: Edward Delos Santos
  • Fourth nominee: Michael Chua
  • Fifth nominee: Jay Dela Cuesta

PBA

Full name: Puwersa ng Bayaning Atleta
Sector/Region represented: Sports


TURISMO

Full name: Turismo Isulong Mo
Sector/Region represented: Tourism industry


COOP-NATCCO

Full name: Cooperative Natcco Network
Sector/Region represented: Farmers and fisherfolks


1-RIDER

Full name: Cooperative Natcco Network
Sector/Region represented: Transportation


WACCAA

Full name: Women And Child Crime Abuse Assistance
Sector/Region represented: Women and children


OCTOBER 2

APEC

Full name: Association of Philippine Electric Cooperatives
Sector/Region represented: Electricity cooperatives and consumers


RECOBODA

Full name: Rural Electronic Consumers and Beneficiaries of Development and Advancement, Inc.
Sector/Region represented: Electricity cooperatives and consumers


PhilRECA

Full name: Philippine Rural Electronic Cooperatives Association, Inc.
Sector/Region represented: Electricity cooperatives and consumers


AKO PADAYON

Full name: Ako Padayon Pilipino
Sector/Region represented: Northern Mindanao


ABANG LINGKOD

Full name: Abang Lingkod, Inc.
Sector/Region represented: Bacolod


PNPRAI

Full name: Philippine National Police Retirees Association, Inc.
Sector/Region represented: Senior citizens and retirees


BH

Full name: Bagong Henerasyon
Sector/Region represented: Multi-sectoral

Nominees:

  • First nominee: Bernadette Herrera
  • Second nominee: Marlon Manalang

PDP Cares

Full name: Pilipino Dapat Paglingkuran Cares Partylist 
Sector/Region represented: Multi-sectoral

Nominees:

  • Kathryna Yu-Pimentel

ANG KABUHAYAN

Full name: Ang Kabuhayan
Sector/Region represented: Small and medium enterprises


OCTOBER 3

ABONO

Full name: Abono
Sector/Region represented: Farmers


1-UTAP

Full name: Unified Transport Alliance of the Philippines
Sector/Region represented: Transportation


VOICE Philippines

Full name: Values Orientation in Classroom and Community Education Philippines
Sector/Region represented: Education

  • First nominee: Nicanor Antonio
  • Second nominee: Giovanni Amantillo
  • Third nominee: Marlon Era
  • Fourth nominee: Raineer Chu
  • Fifth nominee: Emilio Ybanez Jr

MANIBELA

Full name: Manibela
Sector/Region represented: Transportation


PATROL

Full name: Public Safety Alliance for Transformation and Rule of Law, Inc.
Sector/Region represented: Public safety and security


1A SECAP

Full name: 1 Action Senior and Eldery Care of the Philippines, Inc.
Sector/Region represented: Senior citizens


ACT AS ONE

Full name: Act as One Philippines
Sector/Region represented: Frontliners


ILOCANO DEFENDERS

Full name: Ilocano Defenders
Sector/Region represented: Ilocos Region

Nominees:

  • Solomon Say

PTA

Full name: Parents Teachers Alliance
Sector/Region represented: Education


4P’s

Full name: Progresibong Pagtutulungan sa Pag-unlad ng Pilipinas
Sector/Region represented: Multi-sectoral


OCTOBER 4

AKO IP

Full name: Ang Koalisyon ng Indigenous People
Sector/Region represented: Indigenous peoples


MARVELOUS TAYO

Full name: Noble Advancement of Marvelous People of the Philippines, Inc.
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ASAP

Full name: Alagaan ang Sambayanang Pilipino
Sector/Region represented: Multi-sectoral


GABRIELA

Full name: Gabriela Women’s Party
Sector/Region represented: Women

Nominees:

  • First nominee: Arlene Brosas
  • Second nominee: Jean Lindo
  • Third nominee: Lucy Francisco

AASENSO

Full name: Ating Agapay Sentrong Samahan ng mga Obrero, Inc
Sector/Region represented: Labor


AKO’Y TECH VOC

Full name: Ako’y Tech Voc
Sector/Region represented: Technical and vocational industry


AKAP

Full name: Aalayang Kuya at Ate sa Pilipinas
Sector/Region represented: Multi-sector


TDP

Full name: Truck Drivers Philippines, Inc.
Sector/Region represented: Truck drivers


IPATUPAD FOR WORKERS

Full name: Ipatupad for Workers
Sector/Region represented: Labor


AANGAT KUSINERONG PINOY

Full name: Aangat Kusinerong Pinoy
Sector/Region represented: Chefs


OCTOBER 5

TGP

Full name: Talino at Galing ng Pinoy
Sector/Region represented: Poverty reduction and urban/rural concerns

Nominees:

  • First nominee: Jose Teves Jr
  • Second nominee: Glen Albano
  • Third nominee: Ramoncito Ocampo
  • Fourth nominee: Joselito Salido
  • Fifth nominee: Eden Yadao

GPII

Full name: Guardians Philippines Incorporated
Sector/Region represented: Multi-sectoral


CWS

Full name: Construction Workers’ Solidarity
Sector/Region represented: Labor

Nominees:

  • First nominee: Tirso Gardiola
  • Second nominee: Melanie Guno
  • Third nominee: Earel Gardiola
  • Fourth nominee: Vladimir Pelaez
  • Fifth nominee: Emrico Givarra

GP

Full name: Galing sa Puso Party
Sector/Region represented: Poverty reduction and urban/rural concerns


SENIOR CITIZENS

Full name: Coalition of Association of Senior Citizens In the Philippines, Inc
Sector/Region represented: Senior citizens and retirees


BARKADAHAN

Full name: Barkadahan Para sa Bansa
Sector/Region represented: Multi-sectoral


IGOROT WARRIORS INTERNATIONAL

Full name: Igorot Warriors International Inc.
Sector/Region represented: Indigenous Peoples


AKMA

Full name: Aksyon Magsasaka-Partido Tinig ng Masa (AKMA PTM)
Sector/Region represented:


MAGDALO

Full name: Magdalo para sa mga Pilipino
Sector/Region represented: Public safety and security concerns

Nominees:

  • First nominee: Manuel Carochan
  • Second nominee: Eugene Gonzales
  • Third nominee: Ian Badecao III

ANGAT EDUKASYON – PARE

Full name: Angat Edukasyon – Philippine Alliance of Retired Educators
Sector/Region represented: Education

Nominees:

  • First nominee: Romeo Fernandez
  • Second nominee: Hilario de Vera

KOOP-KAMPI

Full name: Kooperatiba-Kapisanan ng Magsasaka ng Pilipinas
Sector/Region represented: Farmers and fisherfolks


TRABAHO

Full name: Trabaho
Sector/Region represented: Labor


MAHARLIKA

Full name: Maharlika Advocate Change Club
Sector/Region represented: Indigenous peoples

Nominees:

  • First nominee: Alvin Sahagun
  • Second nominee: Herbert Garcia
  • Third nominee: James Salas
  • Fourth nominee: Ramon Enriquez
  • Fifth nominee: Angelita dela Cruz

LBP

Full name: Lingkud Bayanihan Party
Sector/Region represented:


4Ps

Full name: Pagtibayin at Palaguin ang Pangkabuhayang Pilipino
Sector/Region represented:


ACT Teachers

Full name: ATC Teachers
Sector/Region represented: Education

Nominees:

  • First nominee: France Castro
  • Second nominee: Antonio Tinio
  • Third nominee: David San Juan
  • Fourth nominee: Helene Dimaukom
  • Fifth nominee: Fabian Hallig

PEACE

Full name: Philippine Educators Alliance for Community Empowerment
Sector/Region represented: Education

Nominees:

  • First nominee: Marie Abante
  • Second nominee: Rodolfo Juan
  • Third nominee: Jose Sauco
  • Fourth nominee: Arnold Arellano
  • Fifth nominee: Reiner Puno

A TEACHER

Full name: Advocacy for Teacher Empowerment Through Action, Cooperation and Harmony Towards Educational Reforms
Sector/Region represented: Education


BHW

Full name: Barangay Health Wellness
Sector/Region represented: Health workers

Nominees:

  • First nominee: Angelica Co
  • Second nominee: Martin Sicat
  • Third nominee: Ana-lyn Sian
  • Fourth nominee: Zenaida Pulido
  • Fifth nominee: Alvin Carandang

GREEN FORCE

Full name: Green Force for the Environment Sons and Daughters of Mother Earth
Sector/Region represented: Environment


ANGKLA

Full name: Ang Partido ng mga Pilipinong Marino, Inc.
Sector/Region represented: Labor


KAPAMILYA

Full name: Kapamilya ng Manggagawang Pilipino
Sector/Region represented: Labor

Nominees:

  • First nominee: Ernesto Arellano
  • Second nominee: Jerry Gracio
  • Third nominee: Villamor Mostrales
  • Fourth nominee: Nelson Tanalgo
  • Fifth nominee: Alvin Matematico

AKO OFW

Full name: Advocates and Keepers Organization of OFW
Sector/Region represented: Overseas Filipino workers

Nominees:

  • First nominee: Chie Umandap
  • Second nominee: Coco Naik

SMILE

Full name: Samahan ng Manggagawa sa Industriya ng Live Events
Sector/Region represented: Labor

Nominees:

  • First nominee: Anthony Lim
  • Second nominee: Aquino Ambray
  • Third nominee: Greg Villaver
  • Fourth nominee: Mark Christopher Reyes
  • Fifth nominee: Sandy David

OFW COALITON

Full name: One Filipinos Worldwide (OFW) Coalition Party List
Sector/Region represented: Overseas Filipino Workers

Nominees:

  • First nominee: Marissa del Mar
  • Second nominee: Jerenato Alfante
  • Third nominee: Carla Adorna
  • Fourth nominee: Raymond Adriano
  • Fifth nominee: Marcelina Sun
  • Sixth nominee: Princess Adriano

DUMPER PTDA

Full name: Dumper Philippines Taxi Drivers Association, Inc.
Sector/Region represented: Transportation workers

Nominees:

  • First nominee: Claudine Bautista-Lim
  • Second nominee: Jose Lim IV
  • Third nominee: Joseph Ponce
  • Fourth nominee: Celine Sarah Bautista
  • Fifth nominee: Fermin Octobre

OCTOBER 6

MALASAKIT MOVEMENT

Full name: Malasakit Movement
Sector/Region represented:

Nominees:

  • First nominee: Pircelyn Pialago
  • Second nominee: Mark Ponce
  • Third nominee: Elizabeth Rodriguez
  • Fourth nominee: Ezekiel Lunar
  • Fifth nominee: Antonio Noche
  • Sixth nominee: Lotiroma Delima
  • Seventh nominee: Arnel Irenea
  • Eight nominee: Joilan Nazareno
  • Ninth nominee: William Asturias II
  • Tenth nominee: Carlos Fernandez

ABP

Full name: Ang Bumbero ng Pilipinas
Sector/Region represented: Firefighters

Nominee:

  • Third nominee: Jaime Tejero III

PINUNO

Full name: Pinatatag na Ugnayan para sa Mga Oportunidad sa Pabahay ng Masa
Sector/Region represented: Housing sector


TULUNGAN TAYO

Full name: Tulungan Tayo
Sector/Region represented: Multi-sector


AKO BREEDER

Full name:
Sector/Region represented:


LPGMA

Full name: LPG Marketers Association Inc.
Sector/Region represented: Transportation workers


MAGSASAKA

Full name: Magkakasama sa Sakahan, Kaunlaran
Sector/Region represented: Farmers

Nominees:

  • First nominee: Argel Cabatbat
  • Second nominee: Crisostomo Beltran
  • Third nominee: Ramid Gualberto
  • Fourth nominee: Danilo Carranza
  • Fifth nominee: Jeannie Villanueava

BICOL SARO

Full name: Bicol Saro
Sector/Region represented: Bicol


P3PWD

Full name: Komunidad ng Pamilya, Pasyente at Persons with Disabilities
Sector/Region represented: Persons with disabilities


ESC

Full name: Educators in the Service of the Country
Sector/Region represented: Education


ALTERNATIBA NG MASA

Full name: Alternatiba ng Masa
Sector/Region represented:


AKO BISDAK

Full name: Ako Bisdak–Bisayang Dako
Sector/Region represented: Visayas


UNITED FRONTLINERS

Full name: United Frontliners Party of the Philippines
Sector/Region represented: Regional (NCR)

Nominees:

  • Johann Evasco
  • Rodolfo Habana Jr.
  • Orly Barrozo
  • Lazirlito De Guzman
  • Jesus Obien

DUMPER

Full name: Drivers United for Mass Progress and Equal Rights
Sector/Region represented: Transportation workers


PSIS

Full name: Philippine Society for Industrial Security
Sector/Region represented: Labor


UNA ANG EDUKASYON

Full name: Una ang Edukasyon
Sector/Region represented: Education


ARAL

Full name: Association for Righteousness Advocacy in Leadership Inc.
Sector/Region represented: Multi-sectoral


HELP PILIPINAS

Full name: Health, Education, Livelihood Programs Pilipinas
Sector/Region represented: Multi-sectoral


KILUSANG PAGBABAGO FOUNDATION

Full name: Kilusang Pagbabago Foundation Inc.
Sector/Region represented: Multi-sectoral


BPO CIRCLE

Full name: Business Process Outsourcing Circle Sectoral Organization
Sector/Region represented: BPO workers


ANG KUMADRONA

Full name: Ang Komadrona
Sector/Region represented: Midwives


HUGPONG FEDERAL

Full name: Hugpong Federal Movement of the Philippines
Sector/Region represented: Multi-sectoral


JUAN PINOY

Full name: JUAN-Pinagkaisang Ordinaryong Mamamayan Para Yumabong
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ACP

Full name: ACP
Sector/Region represented: Multi-sectoral


1-GUARDIANS

Full name: Gentlemen United Associate of our Race Dauntless Ingenious Advocator of the Nation and Society
Sector/Region represented: Multi-sectoral


KANEGOSYO

Full name: Kanegosyo
Sector/Region represented: Small and medium enterprises


KALINGA

Full name: Kalinga-Advocacy for Social Empowerment and Nation-Building Through Easing Poverty, Inc.
Sector/Region represented: Poverty reduction


APAT-DAPAT

Full name:
Sector/Region represented:


SILBI

Full name: Samahang Ilaw at Bisig
Sector/Region represented: Multi-sectoral


KUSOG BICOLANDIA

Full name: Kusog Bicolandia
Sector/Region represented: Bicol region


RAM

Full name: Rebolusyonaryong Alyansang Makabansa
Sector/Region represented: Public safety and security


BUKLOD FILIPINO

Full name: Pinagbuklod na Filipino Para sa Bayan
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ANAKPAWIS

Full name: Anakpawis
Sector/Region represented: National political party


AKBAYAN

Full name: Akbayan Citizens Action Party
Sector/Region represented: National political party

Nominees:

  • First nominee: Percival Cendana 
  • Second nominee: Raymond John “RJ” Naguit
  • Third nominee: Cristina Oganiza

KAPUSO PM

Full name: Kabalikat Patungo sa Umuunlad na Sistematiko at Organisadong Pangkabuhayan Movement
Sector/Region represented: Labor


ANGAT KABUHAYAN

Full name: Angat Kabuhayan
Sector/Region represented: Small and medium enterprises


ACTS-OFW

Full name: Acts Overseas Filipino Workers Coalition of Organizations
Sector/Region represented: Overeas Filipino workers


ANGAT

Full name: Agrikultura Ngayon Gawing Akmat at Tama
Sector/Region represented: Farmers


BATANG MAYNILA

Full name: Go Tayo sa Batang Maynila
Sector/Region represented: Urban concerns


ANG KAMPILAN

Full name: Kalipunan Ng Mga Mamamayang Pilipino Laban Sa Katiwalian
Sector/Region represented: Anti-corruption advocates


ABS

Full name: Arts Business and Science Professionals
Sector/Region represented: Labor sector


ANG KABUHAYAN

Full name: Ang Kabuhayang Kayang-kaya
Sector/Region represented: Small and medium enterprises


ANG TANOD

Full name: Ang Tanod na Aktibong Nagbabantay at Organisado para sa Demokrasya
Sector/Region represented: Public safety and security


AKMA


BUHAY

Full name: Buhay Hayaan Yumabong
Sector/Region represented: National political party


ABANTE MASA


AANGAT TAYO

Full name: Aangat Tayo
Sector/Region represented: Poverty reduction


AYUDA

Full name: Ayuda sa may Kapansanan
Sector/Region represented: PWDs


KILUSANG PAGBABAGO LOL

Full name:
Sector/Region represented: Multi-sectoral


AAMBIS-OWA

Full name: Ang Asosasyon Sang Mangunguma Nga Bisaya-Owa Mangunguma, Inc.
Sector/Region represented: Farmers and fisherfolks


OCTOBER 7

KASAMA

Full name: Kasama regional party
Sector/Region represented: Regional party-list group


NURSES UNITED

Full name: Nurses United
Sector/Region represented: Nurses


MAMAMAYANG LIBERAL

Full name: Mamamayang Liberal
Sector/Region represented: National political party


WOW PILIPINAS

Full name: Wow Pilipinas Movement
Sector/Region represented: Tourism


KABALIKAT

Full name: Kabalikat ng Hustisya ng Nagkakaisang Manileno
Sector/Region represented: Peace and security


UMA ILONGGO

Full name: Ugyon Mangunguma, Mangingisda kag Mamumugon nga Ilonggo 
Sector/Region represented: Farmers and fisherfolks


ABANTE SAMBAYANAN

Full name: Abante Sambayanan
Sector/Region represented: Peace and security


BAYAN MUNA

Full name: Bayan Muna
Sector/Region represented: National political party


PARTIDO LAKAS NG MASA

Full name: Partido Lakas ng Masa
Sector/Region represented: National political party

Nominees:

  • First nominee: Baldwin Sykimte
  • Second nominee: Lidy Nacpil
  • Third nominee: Flora “Tita Flor” Asiddao-Santos
  • Fourth nominee: Manny Toribio
  • Fifth nominee: Julius Panday

TUCP

Full name: Trade Union Congress Party
Sector/Region represented: Labor


BTS

Full name:
Sector/Region represented:


KUSUG TAUSUG

Full name: Kusug Tausug
Sector/Region represented: Indigenous peoples


BAYANING TSUPER

Full name: Bayaning Tsuper
Sector/Region represented: Transportation workers


MDP

Full name: Malay Democrats of the Philippines
Sector/Region represented: Multi-sectoral


JUSTICE KNIGHTS

Full name: Justice Knights Tracker Brotherhood & Sisterhood International, Inc.
Sector/Region represented: Public safety and security


BPO

Full name: Bangon Philippine Outsourcing Philippines
Sector/Region represented: BPO workers


1-CARE

Full name: 1st Consumers Alliance for Rural Energy
Sector/Region represented: Small and medium enterprises


UNITED SENIOR CITIZEN

Full name: United Senior Citizens Koalition ng Pilipinas, Inc.
Sector/Region represented: Senior citizens


PASAHERO

Full name: Passengers and Riders Organization
Sector/Region represented: Transportation


KABATAAN

Full name: Kabataan Party-list
Sector/Region represented: Youth


EMPLEYADO

Full name: Kongreso ng mga Empleyado ng Pilipinas Inc.
Sector/Region represented: Labor


ABANTE MIDWIFE

Full name: Abante Midwife
Sector/Region represented: Midwives


MATA

Full name: Ang Mata’y Alagaan
Sector/Region represented: Health


AMP21

Full name: Ako Mamamayang Pilipino Beinte Uno
Sector/Region represented: Multi-sectoral


AKO BICOL

Full name: Ako Bicol Political Party
Sector/Region represented: Bicol region


ABB-NFCPI

Full name: Ang Bumbero ng Bayan
Sector/Region represented: Firefighters


YACAP

Full name: You Against Corruption and Poverty
Sector/Region represented: Public safety and security


AKO NA

Full name: AKO NA Party
Sector/Region represented:


FRONTLINERS

Full name: Filipino Rights Protection Advocates of Manila Movement
Sector/Region represented: Frontliners


OFW FAMILY

Full name: OFW Family Club, Inc.
Sector/Region represented: OFWs


PAMILYA MUNA

Full name: Pamilya Muna
Sector/Region represented: Families


SOLO PARENTS

Full name: National Council for Solo Parents Inc.
Sector/Region represented: Single parents


ALSA BISAYA

Full name: Alsa Bisaya
Sector/Region represented: Public safety and security


AWAT MINDANAO

Full name: AWAT Mindanao
Sector/Region represented: Mindanao


DUTERTE KBGAN

Full name: Duterte KBGAN
Sector/Region represented: Multi-sector


CLICK

Full name: Computer Literacy, Innovation Connectivity, and Knowledge Inc.
Sector/Region represented: Education


MALABUNG

Full name: Malabung Workers Party
Sector/Region represented: Labor


PAMILYANG MAGSASAKA

Full name: Pamilyang Magsasaka
Sector/Region represented: Farmers


MANILA TEACHERS

Full name: Manila Teachers Savings and Loan Association, Inc.
Sector/Region represented: Education


MEDICAL CANN

Full name: Medical Cannabis
Sector/Region represented: Advocates for the use of medical cannabis


MAGSASAKA

Full name: Magsasaka
Sector/Region represented: Farmers


SENIOR CITIZEN

Full name: United Senior Citizens
Sector/Region represented: Senior citizens


ANAKALUSUGAN

Full name: Alagaan Natin Ating Kalusugan
Sector/Region represented: Health


IPEACE

Full name: IPeace
Sector/Region represented:


APAT DAPAT

Full name: Apat Dapat
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ONLINE

Full name: Online
Sector/Region represented:


1-AMPA

Full name: 1-Abante Masang Pinoy Aasenso Inc.
Sector/Region represented: Small and medium enterprises


AIA

Full name: Ako Ilocano Ako
Sector/Region represented: Ilocos region


ATM-PL

Full name: Ang Tulay Mo Party-List
Sector/Region represented: Multi-sectoral


DAMAYAN

Full name: Damayan
Sector/Region represented: Multi-sectoral


LABAN NG INDIGINONG FILIPINO

Full name: Ang Laban ng Indiginong Filipino
Sector/Region represented: Indigenous peoples


GRECON

Full name: Grains Retailers’ Confederation of the Philippines (Grecon) Inc.
Sector/Region represented: Farmers


AGIMAT

Full name: Agimat ng Masa
Sector/Region represented: Multi-sectoral


SAFETY FIRST

Full name: Safety First
Sector/Region represented: Public saety and security


AKAP PINOY

Full name:
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ONE COOP

Full name: One Coop
Sector/Region represented: Cooperatives


API

Full name: Abante Pangasinan-Ilokano Party
Sector/Region represented: Ilocos region


FLAG-MAHARLIKA

Full name: Filipino League of Advocates for Good Governance Maharlika
Sector/Region represented: Multi-sector


ANAK

Full name:
Sector/Region represented:


APC

Full name:
Sector/Region represented:


BUTIL

Full name: Butil Farmers Party
Sector/Region represented: Farmers


SAMAHANG NAYON

Full name: Samahang Nayon
Sector/Region represented:


BAHAY KUBO

Full name: Bahay Kubo
Sector/Region represented:


TUTOK TO WIN

Full name: Tutok to Win
Sector/Region represented: Poverty reduction


PASA HERO

Full name: Passengers Assistance and Support Association HERO
Sector/Region represented: Transportation sector


BABAE AKO

Full name:
Sector/Region represented: Women


1 TAHANAN

Full name: 1 Tahanan
Sector/Region represented: Poverty reduction and rural/urban concerns


OCTOBER 8

AMP

Full name: Anak Maharlikang Pilipino
Sector/Region represented: Multi-sectoral


1 AKO DRIVER

Full name: 1 Ako Driver
Sector/Region represented: Transportation workers


ANAC-IP

Full name: Ang National Coalition of Indigenous People Action Na! Inc
Sector/Region represented: Indigenous peoples


AKO BISAYA

Full name: Ako Bisaya, Inc.
Sector/Region represented: Visayas


CHAMP

Full name: Champ
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ATING GURO

Full name: Ating Guro
Sector/Region represented: Education


ANAK MINDANAO

Full name: Anak Mindanao
Sector/Region represented: Mindanao


PROBINSYANO AKO

Full name: Probinsyano Ako
Sector/Region represented: Poverty reduction and urban/rural concerns


MOTOR

Full name: Motor
Sector/Region represented: Transportation


GUARDIAN

Full name:
Sector/Region represented:


ATAI

Full name: Angat Turismo Association Inc.
Sector/Region represented: Tourism


1 TESDA CORE

Full name: One Trainers Experts Skills Developers and Achievers Core
Sector/Region represented: Education


APTO

Full name: Alliance of Public Transport Organization
Sector/Region represented: Transportation workers


KM NGAYON NA

Full name: Kilos Mamamayan Ngayon Na
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ABAY SA PAG-UNLAD

Full name: Abay sa Pag-unlad
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ARISE

Full name: Alliance for Resilience, Sustainability and Empowerment
Sector/Region represented: Multi-sectoral


BYAHERONG PINOY

Full name: Byaherong Pinoy
Sector/Region represented: Multi-sectoral


KAMALAYAN

Full name: Katipunan ng Maralita at Malayang Mamamayan
Sector/Region represented: Poverty reduction and urban/rural concerns


BAHAY

Full name: Bahay Para sa Pamilyang Pilipino Inc
Sector/Region represented: Poverty reduction and urban/rural concerns


UFCC

Full name: United Filipino Consumers and Commuters
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ALLIANCE OF OFW

Full name: Alliance of OFW
Sector/Region represented: Overseas Filipno workers


USWAG ILONGGO

Full name: USWAG Ilonggo
Sector/Region represented: Western visayas


NORAA

Full name: National Organization for Responsive Advocacies for the Arts
Sector/Region represented: Art sector


NASECORE: KONTRA BROWNOUT

Full name: National Association for Electricity Consumers for Reforms, Inc
Sector/Region represented: Electricity cooperatives and consumers


CIBAC

Full name: Citizens’ Battle Against Corruption
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ANGAT AHON MAGSASAKA

Full name: Angat Ahon Magsasaka
Sector/Region represented: Farmer


PASTOR

Full name: People’s Alliance for Social Transformation and Orthodox Reforms
Sector/Region represented: Education


MORO AKO-OK

Full name: Moro Ako
Sector/Region represented: Mindanao


AKMA

Full name: Aktibong Kaagapay ng mga Manggagawa
Sector/Region represented: Labor


TINGOG

Full name: Tingog Sinirangan
Sector/Region represented: Regional political party


DATI

Full name: Duterte Atin To
Sector/Region represented: Multi-sectoral


FPJ

Full name: Friends of the Poor and Jobless
Sector/Region represented: Multi-sectoral


BUNYOG

Full name: Bunyog Pagkakaisa
Sector/Region represented: National political party


ANUBA PILIPINAS

Full name: Anuba Pilipinas
Sector/Region represented: Multi-sectoral


WIFI

Full name: Walang Iwanan sa Free Internet (WIFI) Inc.
Sector/Region represented: Internet consumers


STL

Full name: STL partylist
Sector/Region represented:


MALASAKIT AT BAYANIHAN

Full name: Malasakit at Bayanihan Foundation Inc.
Sector/Region represented: Multi-sectoral


AMAI

Full name: Ang Musikero Association Inc.
Sector/Region represented: Musicians


DUTERTE YOUTH

Full name: Duterte Youth
Sector/Region represented: Youth


KABALIKAT NG PILIPINAS

Full name: Kabalikat
Sector/Region represented:


ALZA

Full name: Alayon Zamboanga
Sector/Region represented: Zamboanga


KPP-PL

Full name: Kabalikat Pangkalusugang Pamilya
Sector/Region represented:


SHUNAMMITE

Full name: Shunammite
Sector/Region represented: Pastors, ministers, and church workers


NPIC

Full name: National People’s Initiative Council
Sector/Region represented: Mult-sectoral


COCOMAN

Full name: Partido Cocoman
Sector/Region represented: Multi-sectoral


SOLID CHANGE

Full name: Solid Change
Sector/Region represented:


KILUSANG MAY PAGASA

Full name: Kilusang May Pagasa
Sector/Region represented: Multi-sectoral


NETIZENS

Full name: Network of ICT, Data Privacy and Cybersecurity Advocates Party
Sector/Region represented: IT industry


MOCHA

Full name: Mothers for Change
Sector/Region represented: Mothers


ABEKO

Full name: Abe Kapampangan
Sector/Region represented: Pampanga


PASADA CC

Full name: Pilipino Society and Development Advocates Commuter Consumer
Sector/Region represented: Transportation workers


SUBANEN

Full name: Subanen Partylist
Sector/Region represented: Indigenous peoples


ARTE

Full name: Advocates for Retail, Textile, Tradition, Entertainment, & the Creative Sector
Sector/Region represented: Fashion industry


LIBRO

Full name: Laban ng Inang Bayan para sa Reporma at Oportunidad
Sector/Region represented: Multi-sectoral


KATV

Full name: KaTV partylist
Sector/Region represented:


1-BANSA

Full name: 1 Bagong Asosasyon Nagtataguyod ng Sama-Samang Asenso
Sector/Region represented: Multi-sectoral


1-ATPINOY

Full name: 1-Ang Trabahador na Pinoy
Sector/Region represented: Labor


KABAKA

Full name: Kabalikat ng Bayan sa Kaunlaran
Sector/Region represented: Multi-sectoral


AMBAGAN PH

Full name: Ambagan Philippines
Sector/Region represented: Volunteers


LUNAS

Full name: Lungsod Aasenso Inc.
Sector/Region represented: Multi-sectoral


BG

Full name: Bisaya Gyud
Sector/Region represented: Visayas


ANGAT PINOY

Full name: Angat Pinoy
Sector/Region represented: Multi-sectoral


KASIPAG

Full name: Kasipag
Sector/Region represented:


1 ANAK ILOCANO

Full name: Anak Ti Ilocano Association
Sector/Region represented: Ilocos region


MAAGAP

Full name: Maagap
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ABANTE PILIPINAS

Full name: Abante Pilipinas
Sector/Region represented: Multi-sectoral


JUAN MOVEMENT

Full name: Joint Union of Active Nationalist Filipino Movement
Sector/Region represented: Multi-sectoral


ANG TINIG NG SENIOR

Full name: Ang Tinig ng Senior
Sector/Region represented: Senior citizens


PBP

Full name:
Sector/Region represented:


BATANG PINOY

Full name: Ako Para sa Batang Pinoy Inc.
Sector/Region represented: Youth


LAANG KAWAL

Full name: Laang Kawal
Sector/Region represented: Public safety and security


MAHARLIKA

Full name: Maharlika Party
Sector/Region represented: Multi-sectoral


PESANTE

Full name: Pesante partylist
Sector/Region represented: Multi-sectoral


LGBTQ Plus

Full name: LGBTQ PLUS
Sector/Region represented: LTBGQ+ community


– Rappler.com